כיוונים

כיוונים

הפנו אתכם לטיפול ברפואה משלימה ואתם לא בטוחים מה זה? – הנה כל מה שצריך לדעת

אם פעם מושגים כמו שיאצו, רפלקסולוגיה ודיקור סיני היו זוכים ליחס מבטל מטעם הרופאים הקונבנציונליים, הרי שהיום גם הרפואה המערבית מעריכה ונותנת מקום לרפואה המשלימה ככלי נוסף להשלמת הטיפול באופן המיטבי עבור המטופל. ענפי הרפואה האלטרנטיבית מהווים גורם ריפוי לשלל מחלות ותופעות ומסייעים גם בהקלה על תופעות לוואי כתוצאה מלקיחת תרופות, בכאבים כרוניים ובמצבים שאין להם מענה בספרי הרפואה המערבית. רפואה משלימה – כל מה שתמיד סקרן אתכם לדעת.

רפואה משלימה – הגישה ההוליסטית

בניגוד לשיטות הרפואה המקובלות בעולם המערבי ומתייחסות אל כל בעיה כמוקד נקודתי הדורש טיפול, הרי שהגישה האלטרנטיבית רואה את האדם כמכלול של גוף, נפש ורוח ומתייחסת אליו כשלם. אספקט הוליסטי זה אינו מתעסק בפתרון בעיה באופן ספציפי, אלא מביא בחשבון אבחנות רפואיות בתוספת לסגנון אורח החיים, דפוסי התנהגות וצורת חשיבה של המטופל, כשכולם מהווים גורמי השפעה על מצבו של המטופל. מרכז רפאל לרפואה משלימה טוען, כי הרפואה האלטרנטיבית עוזרת לחיזוק הגוף והנפש במגוון דרכים, וכן מסייעת לריפוי של בעיות השמנה, כאבי גב, מיגרנות, חולשה במערכת העיכול, דיכאון, חרדות וליקויים בקשב וריכוז.

הרפואה המשלימה לא עוסקת רק בריפוי וטיפול בבעיות קיימות, אלא פועלת למניעת חולי. באמצעות זיהוי מוקדם של חוסר הרמוניה בין מערכות הגוף ונטייה לחולשה, היא מאבחנת מחלות שעלולות להתפתח בשלבים מאוחרים יותר ומציעה דרכי מניעה יעילים.

 

למי מיועדים טיפולי רפואה משלימה?

הרפואה המשלימה אינה מתמקדת בקהל יעד ספציפי והיא יעילה מאוד לסוגי אוכלוסיות שונות כמו: תינוקות, פעוטות, ילדים, נשים בהריון, קשישים, חולי סרטן ומחלימים מתאונות. הטיפול ניתן כהשלמה לטיפול הקונבנציונלי ולא בא להחליפו.

5 קבוצות עיקריות של מקצועות הרפואה המשלימה

משרד הבריאות האמריקאי מחלק את ענפי הרפואה האלטרנטיבית ל-5 ענפים העוסקים בתחומים שונים:

רפואת גוף ונפש –

במסגרת זו נכללים מקצועות כמו טיפול באומנויות, מדיטציה והרפיות. בבסיס שיטות אלו עומדת ההנחה כי הבריאות שלנו קשורה באינטראקציה נכונה בין גוף ונפש, כאשר לרגש ולנפש שלנו יש השפעה גדולה על בריאות הגוף.

מערכות רפואיות שלמות –

תחת קבוצה זו נכללות ההומיאופתיה, הרפואה הסינית ורפואת צמחים. הן כוללות טכניקות רפואיות בשילוב פילוסופיה ותיאוריה.

שיטות מבוססות גוף ומניפולציות –

תחת ענף זה נכללות שיטות טיפול כמו: כירופרקטיקה, עיסוי, ואוסטיאופתיה, שיטות העושות שימוש במגע ותזוזת של חלקי הגוף השונים.

רפואת אנרגיה –

למשל: רייקי, רפואת מגנטים ושיאצו. שיטות אלו מבוססות על ההנחה כי בגוף קיימת זרימה של אנרגיה ויש לשמור על ערוצי האנרגיה פתוחים ומאוזנים כדי שבריאות הגוף תישמר.

שיטות מבוססות ביולוגיה –

כדוגמת: ויטמינים, צמחי מרפא ותוספי תזונה, הללו מיוצרים מחומרים מהטבע.

שיטת רפאל ברפואה משלימה

שיטת רפאל הינה שיטת אבחון וטיפול הוליסטית אשר פותחה על ידי רפאל פרטר, ומהווה שיטת ריפוי מעולה למגוון בעיות רפואיות. שלבי הטיפול כוללים: אבחון רב מערכתי, בנייה של תכנית טיפולית מותאמת למטופל, מעקב והערכת מצב המטופל לאחר מחזור טיפולים מוגדר. שיטת רפאל מבוססת על העיקרון כי כוח החיים שלנו הינו מנגנון ריפוי אפקטיבי עוצמתי ביותר.

לסיכום

כפי שראינו, הרפואה המשלימה הינה צורת ריפוי ההולכת ונעשית פופולרית עם השנים ומהווה כלי משלים לרפואה הקונבנציונאלית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

גלילה לראש העמוד