כיוונים

כיוונים

החזרי מס לשכירים – זה מסובך פחות משחשבתם

לפעמים קורה מצב שבו אנחנו משלמים מס מעבר לסכום הנדרש, בגלל כל מיני סיבות. במקרים כאלו אנחנו יכולים לקבל את הכסף שלנו חזרה, אך אנחנו צריכים לבדוק קודם את הזכאות שלנו. מהו החזר מס וכיצד אפשר לקבל אותו? בואו לקרוא את כל הפרטים החשובים בנושא.

מהו החזר מס?

החזר מס הוא הדרך של רשות המיסים להחזיר לאזרחים, שכירים ועצמאיים כאחד, סכומי מיסים ששולמו אך אינם נחוצים. המקרה הנפוץ ביותר של החזר מס הוא מס הכנסה ששולם דרך המשכורת של שכירים, אך היה גבוה מהנדרש באותה שנת מס. סכומי המס העודפים יכולים להגיע למאות שקלים ויותר, ולכן חשוב ומומלץ שתבדקו אם שילמתם יותר מדי ואתם זכאים להחזר.

יש כמה מקרים שבהם כנראה יהיה צורך בהחזר מס:

  • תרומה – אפשר לקבל החזר מס על תרומות, ולכן אם תרמתם לעמותה לאחרונה כדאי שתבדקו כיצד תוכלו לקבל החזר מס.
  • שינוי בסטטוס – לפעמים כמות נקודות הזיכוי של אדם משתנות, למשל אם הוא עבר ליישוב המזכה בנקודות מס, או שיש לכם הטבות מס מוגדלות על הילדים. נקודות הזיכוי מפחיתות את המס שצריך לשלם, ואם לא שמתם לב לשינוי – ייתכן ששילמתם יותר ממה שאתם צריכים ואתם זכאים להחזר.
  • תיאום מס לא תקין – אנשים העובדים בשתי משרות או יותר מחויבים בתיאום מס, בשביל לדווח בצורה נכונה את כל ההכנסות לרשות המיסים וגם כדי להימנע מתשלומים כפולים לרשויות המס. מי שלא מילא תיאום מס כמו שצריך כנראה שילם יותר מדי, ובאמצעות בדיקה פשוטה הוא יוכל לבדוק זאת ולקבל החזר מס.

 

 

בדיקת הזכאות להחזר מס

התשובה לשאלה "כיצד אפשר לבדוק אם אני זכאי להחזר מס?" פשוטה מאוד, ואתם אפילו לא צריכים לצאת מהבית. יש מגוון מחשבונים ייעודיים לבדיקת זכאות להחזר מס. למשל, המרכז להחזרי מס מנהל אתר מפורט מאוד שבו תוכלו לקבל מידע חיוני על הנושא. באתר הזה תוכלו לבדוק את זכאותכם להחזר מס, ואפילו לקבל עזרה בתהליך הגשת הבקשה.

לבקשה תצטרכו להוסיף כמה מסמכים:

  • טופס 106 – טופס המרכז את התשלומים שקיבלתם בשנת המס. תוכלו לבקש את הטופס הזה מהמעסיק, ותצטרכו להפיק אחד בכל מקום שבו עבדתם בשנת המס.
  • טופס 135 – טופס דין וחשבון שנתי מקוצר לשנת המס
  • מסמכים רלוונטיים המוכיחים את זכאותכם להחזר – כל הוכחה לתרומה, לעלייה בכמות נקודות הזיכוי ועוד מסמכים שיוכיחו ששילמתם מס גבוה מדי ומגיע לכם החזר.

הרבה תהליכים בעולם שלנו הפכו למקוונים וקלים, כמו רכישת בגדים ברשת או הזמנת משלוחים, וגם את הבקשה להחזר מס תוכלו להגיש באופן מקוון באתר של רשות המיסים. אם אתם בכל זאת מעדיפים את הדרכים המסורתיות, תוכלו לשלוח אותה בדואר או בפנייה פיזית לסניף של מס הכנסה. אפשר להגיש בקשות עד 6 שנים אחורה, ולהחזרים אלו יוסיפו לכם הפרשי הצמדה וריבית, אם כי לכל שנה תצטרכו להגיש בקשה נפרדת.

סיכום

כל שכיר יכול להיות זכאי להחזר מס, שיכול להגיע לסכום של מאות ואף אלפי שקלים בשנה. החזר מס יכול להתקבל על תרומות, על מקרים שבהם קיבלתם עוד נקודות זיכוי ולכן המס שאתם חייבים לשלם פחת, או במקרים של תיאום מס לא תקין. את הזכאות תוכלו לבדוק בקלות באתרי אינטרנט כמו המרכז להחזרי מס, ולאחר מכן תוכלו להגיש את הבקשה לרשות המיסים, בצירוף כל הטפסים והמסמכים הרלוונטים, באתר האינטרנט שלהם, בדואר או בפנייה לסניף מס הכנסה הקרוב לביתכם. בהצלחה!

גלילה לראש העמוד