תזונה נכונה לתינוק: מתי מתחילים בגמילה לתינוקות?

בין אם התינוק שלכם יונק לבין אם הוא צורך מזון תינוקות, אנו בטוחים שהוא בידיים טובות. אתם כהורים עושים הכול כדי שהילד שלכם יתפתח ויגדל. לכן השלב הבא אחרי חלב אם או מזון לתינוקות, הוא גמילה מהבקבוק והזנת התינוק עם אוכל של גדולים, כגון: פירות וירקות, דגנים וקטניות –  מה שתורם לתזונת הגוף. אבל כיצד גומלים תינוק מבקבוק? ומהי התזונה שמתאימה לו? הכול בהמשך.

מתי מתחילים בגמילה?

מי שחובק תינוק חדש בוודאי יודע שבשלבים מוקדמים בחייהם של תינוקות יהיה רגע שבו יהיה צורך בגמילה מהנקה. את הגמילה מתחילים בסביבות גיל שנה וחצי בזמן שאם בשלבים אלה התינוק מצליח לשתות מכוס ולא רק מבקבוק – אפשר להתחיל בגמילה.

תזונה נכונה לתינוק - מתי מתחילים בגמילה לתינוקות

כיצד מתבצעת הגמילה בפועל?

גמילה מבקבוק מתרחשת כמו גמילה מכול דבר (להבדיל, ממש כמו גמילה מתרופות, סמים, אלכוהול וכולי) התינוק שלכם הוא אדם קטן שגופו עלול להתמכר לשתייה מבקבוק ולמזון התינוקות כמו גם לחלב אם, לכן יש לבצע את התהליך בהדרגה. בתחילה חשוב להוריד בקבוק אחד ממנות האוכל היומיות ולהחליף את הבקבוק בכוס (זיפי קאפ בדרך כלל). הבקבוק הראשון שכדאי להוריד הוא של הצהריים – שכן בשעה זאת התינוק כבר אכל את ארוחת הבוקר שלו, לכן יהיה קל יותר להחליף את שיטת האכילה בשעה זאת. את החלפה מבצעים במשך שבוע ולאחר מכן עוברים להחלפת הבקבוק של הבוקר. את הבקבוק האחרון של לפני השינה מחליפים רק לקראת הסוף – משום שמרבית התינוקות מתקשים להירדם בלילה ללא בקבוק. לבסוף מבצעים החלפת אוכל התינוקות לאוכל נוזלי אך גם טבעי כמו  מחית פירות, כוס חלב ולעתים – במידה והתינוק יונק – אפשר לשלב הנקה, אך לנסות לצמצם כמה שיותר את התכיפות שלה.

מה אוכלים?

אז מה כדאי להכניס לתפריט של תינוק שנגמל? יש כמה מאכלים שמאפשרים גמילה נכונה ומהירה יותר, כמו דגני בוקר לילדים מהולים בכוס חלב (אפילו תוכלו להכין קורנפלקס בעצמכם). כדאי לרסק למחית בננות או תותים, להרתיח ביצה קשה ולחתוך אותה לחתיכות קטנות. בהמשך אפשר להתחיל להאכיל את התינוק בפרוסות לחם עם גבינה לבנה, ולארוחת הצהריים אפשר לבשל עוף בלי הרבה תבלינים או מעט בשר. לארוחת הצהריים הוסיפו פחמימה וירקות חתוכים. עבור ארוחת הערב תוכלו להכין סלט טונה, ביצה, פרוסת לחם קלוי ועליה נקניק. תפריט מסוג  זה מתאים לתינוקות שנגמלו מהבקבוק וגילם יותר משנה. בהצלחה!

 

השארת תגובה