כיוונים

כיוונים

טסים לחו"ל? הוסיפו מנהגים מסורתיים לסדר היום שלכם

בשביל מטיילים רבים, שמירה על אורח חיים מסורתי במהלך הטיול יכולה להיות חוויה מעצימה ומעשירה. בין אם אתם תרמילאים שנודדים בין נופים עוצרי נשימה או אנשי עסקים שמשתתפים בפגישות חשובות, שילוב של מנהגים מסורתיים בחיי השגרה שלכם יכול לחזק את הקשר שלכם ליהדות ולספק תחושת שייכות ונחמה גם כשאתם רחוקים מהבית. איך תעשו זאת? בואו נתחיל!

קראו קריאת שמע

קריאת שמע היא אחת התפילות החשובות ביותר ביהדות, והיא ההכרזה על האמונה באל אחד. אמירת תפילה זו מדי יום, במיוחד בבוקר ובערב, משמשת תזכורת לזהות ולאמונה היהודית. בין אם אתם מתעוררים במלון בלב עיר זרה או מסיימים את היום שלכם באזור כפרי נידח, הקדשת כמה רגעים לאמירת קריאת שמע יכולה לחזק אתכם באמונות שלכם ולספק תחושה של חיבור רוחני. איך קוראים קריאת שמע?

 • קריאת שמע מורכבת משלושה פסוקים מהתורה: דברים ו' 4–9, דברים י"א 13–21 ובמדבר ט"ו 37–41.
 • נהוג לומר אותה בעמידה ולכסות את העיניים ביד ימין.

הדליקו נרות שבת

אפילו כשאתם רחוקים מהבית, אתם יכולים לשמור על קשר למסורת שלכם באמצעות הדלקת נרות שבת. מצווה זו מסמלת את קבלת השבת, והיא יכולה להיעשות בכל מקום בעולם. בין אם אתם שוהים במלון, בדירת נופש, או אפילו בחיק הטבע, הדלקת נרות שבת תשרה אווירה של שלווה וקדושה, והיא תזכיר לכם את הבית ואת המסורת. איך מדליקים נרות שבת?

 • באופן מסורתי, מדליקים שני נרות שמייצגים את שתי המצוות "זכור" ו"שמור" את השבת.
 • בדרך כלל, נשים או נערות מדליקות את הנרות, אבל בחלק מהקהילות גם גברים משתתפים במנהג זה.
 • הדלקת נרות שבת כרוכה באמירת ברכה שמזכירה את קדושת היום ואת המעבר מחיי החול לשלוות השבת.

 

 

שמרו על כשרות

שמירה על כשרות גם במהלך הטיול בחו"ל היא דרך נפלאה לשמר את המסורת והערכים היהודיים. הקפדה על חוקי הכשרות מחזקת את הקשר למורשת היהודית ומטפחת מודעות ומשמעת בהרגלי האכילה. בעת הנסיעה, תוכלו לשמור על כשרות באמצעות מציאת מסעדות ובתי עסק כשרים, בחירה באפשרויות צמחוניות או טבעוניות או בעזרת הכנת ארוחות באופן עצמאי. איך שומרים על הכשרות?

 • חוקי הכשרות כוללים הגבלות על מזונות מסוימים, כגון בשר חזיר ופירות ים, כמו גם הנחיות לאופן השחיטה וההכנה של בעלי חיים.
 • מוצרים רבים נושאים כיום סמלי תעודת כשרות, מה שמקל על זיהוי אפשרויות מתאימות.
 • שמירת כשרות משתרעת מעבר למזון עצמו וכוללת גם כלי אוכל, כלי בישול, ואפילו מסעדות.

השתתפו בתפילות בבית הכנסת

לא משנה לאן תטוסו, בין אם לטיול במזרח הרחוק או לרילוקיישן לאירופה, חיפוש אחר בית כנסת מקומי יכול להעניק לכם תחושה של קהילה ושייכות. הצטרפות למתפללים בתפילה, שירה ולימוד תספק לכם הזדמנות להתחבר למסורת היהודית וליצור קשרים עם יהודים אחרים ביעד שלכם. בין אם תבחרו בבית כנסת גדול בעיר הומה או במניין קטן בכפר נידח, חווית התפילה המשותפת חוצה גבולות. הינה כמה טיפים למטייל:

 • תפילות בבית הכנסת מתקיימות בדרך כלל בשבתות וחגים, כמו גם בבקרים ובערבים בימי חול.
 • חלק מבתי הכנסת מציעים תפילות במגוון שפות כדי להתאים למגוון קהילות ומבקרים.
 • השתתפות בתפילה בבית כנסת בחו"ל היא הזדמנות ללמוד על מנהגים ומסורות מקומיות, וכך להעשיר את הידע שלכם על המנהגים היהודיים השונים.

למדו תורה

במהלך הטיולים שלכם בעולם, הקדישו זמן ללימוד תורה שהוא אבן יסוד ביהדות. לימוד תורה, בין אם באופן עצמאי או בקבוצה, מעמיק את ההבנה שלכם בהיסטוריה, בהלכה ובמוסר היהודיים. אז, השתתפו בשיעור תורה בבית כנסת מקומי או פשוט למדו תורה בעצמכם. לימוד תורה הוא מסע שמעשיר את הנפש ומזין את הרוח. איך לומדים תורה בחו"ל?

 • ממגוון רחב של טקסטים: לימוד תורה מקיף מגוון רחב של טקסטים, כולל חמשת חומשי התורה, התלמוד, המדרש ופירושים של חכמי ישראל לאורך הדורות.
 • ממשאבים נגישים: קהילות יהודיות רבות מציעות שיעורי לימוד תורה, הרצאות ומשאבים מקוונים נגישים למטיילים המבקשים להעמיק את הידע והקשר שלהם למסורת היהודית.
 • מזינים את הנפש: העיסוק בלימוד תורה מעודד סקרנות אינטלקטואלית, כישורי חשיבה ביקורתית והערכה עמוקה יותר לחוכמה הכלולה בתורה ובתלמוד.

לסיכום

בין אם אתם מטיילים בעולם לצורך עסקים או הנאה, שמירה על קשר למסורת היהודית יכולה להעשיר את החוויה שלכם ולהעניק לכם תחושה של משמעות ושייכות. אמירת קריאת שמע, הדלקת נרות שבת, שמירה על כשרות, השתתפות בתפילות בבית הכנסת ולימוד תורה הם רק חלק מהמנהגים שתוכלו לשלב בטיול שלכם.

גלילה לראש העמוד