טיפים ללמידה למבחנים

טיפים ללמידה למבחנים

בין אם אלו מבחני סוף סמסטר או בין אם אלו הבגרויות בתיכון – למידה למבחנים עשויה להיות מאתגרת לכולם, בכל מקצוע ובכל רמה. אבל כיצד ניתן ללמוד למבחן בדרך יעילה? אספנו עבורכם כמה טיפים שימושיים.

תכננו את ימי הלמידה

ישנה טעות נפוצה שחוזרת על עצמה בקרב לא מעט סטודנטים ותלמידים – לדחות את הלמידה ולדחוס כמות גדולה של חומר ליום שלפני המבחן. מעבר לעובדה שזה יוצר לא מעט לחץ נפשי, זה גם לא פרקטי והופך את המבחן למאתגר. תכננו את לוח הזמנים שלכם בקפידה, ועשו זאת עם קבלת לוח המבחנים. שבצו ביומן את כל המבחנים, כך תוכלו לראות כמה זמן יש לכם ללמוד לכל מבחן ואם בימים הללו יש לכם מחויבויות נוספות (חוגים, עבודה וכו'). קחו את מספר הימים שיש לכם ללמוד למבחן וחלקו ביניהם את החומר באופן שווה וריאלי, כך שתספיקו לעבור על כולו. כמו כן, את היום האחרון ללמידה, כלומר היום שלפני המבחן, רצוי להקדיש לחזרה על החומר.

שיטת הלימוד האידיאלית

יש לא מעט שיטות ודרכים בכדי להתכונן למבחנים, כך שכל אחד יכול למצוא את השיטה הטובה ביותר עבורו. יש מי שמעדיפים ללמוד בקבוצה, יש סטודנטים שבוחרים לקרוא את החומר שוב ושוב, ויש מי שהדרך האידיאלית ביותר עבורם היא לסכם את החומר הנלמד בכתב יד. בחרו את השיטה הנכונה ביותר עבורכם וזו שתסייע לכם ללמוד ולהבין את התכנים על הצד הטוב ביותר.

ללמוד למבחן

תרשימי זרימה

דרך נהדרת להבין את החומר, היא באמצעות שרטוט תרשימי זרימה. בין אם מדובר במבחן בהיסטוריה או במבחן במודלים של תקשורת, הצטיידו בכלי כתיבה ומחברת ובתום כל נושא, הכינו תרשים זרימה שמסכם את כל החומר הנלמד. אין ספק שזה יעזור לכם לעשות סדר בראש ולהבין היטב את החומר למבחן. אגב, דרך אחרת ליצור את תרשים הזרימה, היא באמצעות כתיבת נקודות מכל נושא.

מאיזה נושא להתחיל?

ההמלצה הרווחת היא להתחיל ללמוד דווקא את הנושא שמפחיד אתכם יותר מהשאר, זה שאתם לא מצליחים להבין עד הסוף. אך יחד עם זה, אם מבנה המבחן מאפשר לכם לבחור מספר שאלות מסוים שעליהם תענו (כלומר, מענה על 4 שאלות מתוך 5), ייתכן ועדיף לדעת לעומק את הנושאים שאתם כבר בקיאים בהם. כך או כך, רצוי שתלמדו תחילה את הנושא המורכב יותר, ורק לאחר שתצליחו לזכור את כל החומר, תוכלו לשים אותו מאחוריכם ולהמשיך לנושאים הקלילים והמובנים יותר. אגב, במידה ואתם לומדים למבחן בהיסטוריה או מבחן עם השתלשלות עניינית רציפה, עדיף שתלמדו את החומר כפי שהוא כדי לא ליצור לעצמכם אי-סדר.

משמעת עצמית

כמה קל זה לשוטט ברשתות החברתיות, לנמנם בצהריים או לישון עד מאוחר בבוקר, אבל הפעולות הללו לא יסייעו לכם להצליח במבחן, לכן אתם זקוקים למשמעת עצמית. התעוררו מוקדם בבוקר ותכננו לכם את סדר היום, כך שתספיקו לעשות הפסקת צהריים ואולי גם לראות איזה פרק בסדרה האהובה עליכם. למידה למבחן לא אומרת שעליכם להסתגר בחדר, אבל היא כן מצריכה משמעת עצמית גבוהה.

 

תקופת המבחנים עשויה להיות תקופה מלחיצה ומאתגרת, לכן חשוב לתכנן את ימי הלימוד ולחלק את הלמידה באופן מסודר. נוסף לכך, אל תזניחו את עצמכם במהלך התקופה. נכון, זה לא קל ויש הרבה מאוד חומר לזכור, אבל לצד זה מותר גם לכם לצפות בטלוויזיה בשעות הערב או לצאת להליכה בשכונה, כמובן בתנאי שתכננתם את הזמן כדי להספיק הכול. נסו למצוא את שיטת הלימוד האידיאלית ביותר בעבורכם, ואל תפחדו להתנתק מהרשתות החברתיות והסמארטפונים לכמה שעות – זה רק יעזור לכם. בהצלחה!

השארת תגובה