כיוונים

כיוונים

אין הנחות: חשיבות הכושר גם לסובלים מבעיות רפואיות

בעיות נשימה אצל מבוגרים

כושר גופני הוא אחד הדברים הכי טובים שכל אדם יכול להעניק לעצמו. הוא משפר את סיבולת הלב והריאה שלנו, עוזר לחיזוק השרירים והגוף כך שהוא נעשה חסין יותר לפגיעות ופציעות, משפר את איכות השינה שלנו ומשכך חרדות ומתחים נפשיים והרשימה עוד ארוכה. יש כאלה שלא ממש מתחברים לתחום, מודים בכך ונמנעים מלעשות ספורט, אחרים לא יוותרו על מספר אימונים בשבוע וביניהם יש לא מעט כאלה שנמנעים מפעילות גופנית מסיבות שונות וביניהן גם מחלות ובעיות רפואיות שלא מאפשרות לבצע כושר גופני. עם זאת, רבים הסובלים מבעיות רפואיות ונמנעים מספורט בשל כך, כלל לא מודעים לעובדה כי הבעיה ממנה הם סובלים לא מונעת מהם מלהתאמן. אדרבא, ישנם מקרים רבים בהם הכושר הגופני דווקא יסייע להחלמה ולתחושה טובה יותר. בואו נדבר על החשיבות הגדולה של הדבר.

בעיות נשימה

אם יש סוג של מחלות או בעיות רפואיות שבהחלט מרחיקות אנשים מכושר, הרי כי מדובר בבעיות נשימה. בעיות נשימה אצל מבוגרים הן דבר נפוץ במיוחד והן קורות למעשנים בין היתר ולחולים במחלות נשימה כרוניות. חשוב לדעת כי ישנן הרבה בעיות נשימה שאכן מאפשרות לעשות כושר גופני אפילו כשהן קיימות ולפעמים אפילו ההמלצה הרפואית היא לעסוק בפעילות גופנית שעשויה להביא להקלה בבעיה. כך למשל, מי שחולה באסתמה, יכול להתאמן בתנאים מסוים וכמובן כאשר המשאף נמצא צמוד אליו בכל מקרה של התקף. זכרו את כלל האצבע אבל, שלפני שאתם מתחילים להתאמן במידה ואתם סובלים מבעיה רפואית כזו אחרת, התייעצו עם הרופא שלכם וקבלו ממנו אישור לעסוק בפעילות גופנית ומידע מפורט על אופן הביצוע שלה.

חיזוק בהיבט המנטלי

פעמים רבות, כאשר אנשים סובלים ממצבים רפואיים שונים, זה עשוי לגרום להם לתחושה חוסר ביטחון משמעותית, לירידה בערך העצמי ולתחושת דכדוך כללית. כושר גופני לעומת זאת, יכול לגרום בדיוק לתוצאה ההפוכה ולהעלות את מצב רוח, הן מבחינה פיזית עם שחרור מוגבר של אנדורפינים וסרוטונין במוח והן ברמה המנטלית עם תחושת הישגיות וכיבוש יעדים. בהקשר הזה אגב, "סודות האנשים הבריאים בעולם" הוא פודקאסט שכדאי להכיר, ואחד הבריאים בו מדבר על הקשר ההדוק בין בריאות הגוף והנפש ואיך כושר גופני יכול לשפר את מצב הרוח ולסייע לאנשים עם בעיות רפואיות שונות להרגיש טוב יותר עם התמדה.

להאיץ תהליכי ריפוי

לבסוף, חשוב מאד לזכור כי גוף המתוחזק היטב על ידי פעילות גופנית קבועה הוא כזה שבו זרימת הדם היא טובה הרבה יותר והמשמעות של כך היא מרחיקת לכת. מעבר לעובדה כי מדובר בגוף הרבה יותר בריא, ניתן להאיץ כך תהליכי ריפוי וכאשר מדובר בבעיות רפואיות זמניות, זוהי בהחלט דרך מצוינת להתגבר בהקדם על המחלה. אם הייתם בכושר לפני המחלה ואתם מעוניינים לחזור לכושר, כדאי לעשות זאת בליווי אנשי מקצוע מתאימים.

הקפידו על כושר גופני גם עם בעיות רפואיות לאר התייעצות עם הרופא.

גלילה לראש העמוד