קניה vs הורדה חינמית של אנטי וירוס

האנטי וירוס הוא ספינת הדגל של עולם האבטחה במחשבים האישיים והוא עדיין קיים גם בעסקים. אחת השאלות המרכזיות שעולות כאשר שוקלים להשתמש באנטי וירוס, היא האם לרכוש מוצר מסחרי מתחום זה או למצוא תוכנת אנטי וירוס חינמית. אלה כמה שיקולים ותובנות, שיעזרו לכם להחליט:

מבחר רחב

ישנו בתחום האבטחה מבחר רחב של תוכנות, כולל בנושא האנטי וירוס. זאת, הן לגבי תוכנות מסחריות בתשלום והן לגבי תוכנות בחינם. לדוגמא, ראה כאן סקירה לתוכנות אנטי וירוס חינמיות. לכאורה, אם יש מבחר רחב, אז מדוע שלא לבחור רק באנטי וירוס חינמי? התשובה לכך, היא שהחינמיים לעתים מוגבלים בדרכים שונות. אם דרוש לכם רק אנטי וירוס בסיסי, זה אולי לא משנה מאוד. אבל אם דרוש מוצר מתקדם יותר, פיתוח מוצרים כאלה דורש השקעת זמן רבה. לעתים, השקעה זו זמינה בחינם ולעתים לא.

קוד פתוח

בעולם התוכנה, מקור מרכזי לתוכנות חינמיות היה תמיד "הקוד הפתוח". הקוד הפתוח, הוא מודל פיתוח והפצת תוכנה שמבוסס על קהילת מתנדבים. מתנדבים אלה מפתחים את התוכנה בעצמם, מציעים אותה להורדה בחינם וגם "פותחים" את קוד המקור שלה לציבור. כך, כל מי שרוצה להמשיך ולפתח אותה, יכול להוריד את הקוד ולבצע בה התאמות לפי צרכיו. מדובר במודל פיתוח וותיק, מבוסס מאוד ואמין. הניסיון איתו בשטח הוכיח שניתן לפתח בצורה כזו מוצרים שלא נופלים מרמת המוצרים המסחריים. לדוגמא: מערכת ההפעלה לינוקס, שרבים לא מודעים לתפקידה החשוב במערכות קריטיות (דוגמת בנקים) ובמערכת ההפעלה שאנו מכירים כ"אנדרואיד".

קניה או הורדה חינמית של אנטי וירוס

גרסאות ניסיון

עוד מצב שבו תוכנות אנטי וירוס מוצעות בחינם, הוא כאשר יצרן תוכנה כזו מספק גרסת ניסיון שלה, בחינם. גרסאות הניסיון מוצעות לרוב לזמן מוקצב – למשל 30 יום. באמצעות גישה זו, לקוחות פוטנציאליים יכולים לנסות את התוכנה באופן מלא ובחינם. הם גם יכולים בצורה כזו גם להשוות בין תוכנות שונות יותר בקלות. כמו כן, הדבר מאפשר לוודא מראש, שהתוכנה תואמת למערכת שעליה רוצים להתקין אותה.

גרסאות בסיסיות

לעתים, גרסאות בסיסיות של מוצרי תוכנה מוצעות בחינם וכך קורה גם בתחום תוכנות האנטי וירוס. אנטי וירוס בסיסי, יוכל לכל הפחות לספק התרשמות ישירה מממשק המשתמש של התוכנה ומתפקודה בהיבטים פשוטים. לדוגמא – תפקוד התוכנה בתהליך של סריקת קבצים לגילוי נוזקות. כמובן, אם מראש מה שחיפשתם זו הגרסה הבסיסית, מה טוב – זה בדיוק מה שתוכלו לנסות בחינם.

לסיכום

השורה התחתונה מבחינת השאלה מה עדיף – אנטי וירוס בתשלום או חינמי, משתנה בהתאם לנסיבות. לרוב, המוצרים החינמיים יהיו מוגבלים או באפשרויות או בזמן השימוש (גרסאות ניסיון), אבל לעתים הם עשויים להספיק. ההחלטה תלויה גם בכלי האבטחה הנוספים שמותקנים במקביל, ברמת האבטחה שדרושה ובתקציב.

השארת תגובה