כיוונים

כיוונים

מבחן לאיתור מחוננים

עניין של מבחן לאיתור מחוננים, אינו עניין של מה בכך, למעשה, זהו רגע מהותי ביותר בחייכם אבל בעיקר בחיי הילדים שלכם ולכן- בכדי שהילדים שלכם יצלחו את הרגעים האלו, חשוב לעשות זאת בצמידות לכל הכללים. אז איך זה באמת קורה בפועל? איתור מחוננים מיועד לכיתות ב' אבל גם לילדים שהגיעו לכיתות ג' בעוד התלמידים שיעברו בהצלחה את המבחן יוזמנו למבחן שלב ב' – שלב שייקח חלק רציני ביותר בעתידם. למעשה, בזכות מהלך זה, יוכלו ילדיכם לא רק להשתלב בתוכניות מחוננים המתחילות כשנה לאחר המבחן אלא ייפתחו בפניהם שערים שיצליחו את דרכם. אז איך עושים את זה נכון? איפה  נבחנים ומתי זה קורה? כל המידע במאמר שלפניכם.

איפה נערך מבחן לאיתור מחוננים

בשלב הראשוני, מבחן לאיתור מחוננים יערך בחודשים שלאחר ספטמבר – כאמור קצת לאחר החגים ויותר לכיוון סוף אוקטובר. את המבחן יקיימו בשעה הרביעית והוא יתקיים בבית הספר עצמו אלא אם תרצו או תחליטו אחרת. כמובן, שאת הרצון הזה הנכם מחויבים לשתף לפחות כשבועיים לפני המבחן בכדי שיהיה ניתן להתכונן בהתאם. את השלב הראשוני לרוב יעברו 15 אחוז מהנבחנים שהוציאו את התוצאות הגבוהות ביותר, כמו כן, יצטרפו אליהם גם אחוזון בודד של נבחנים שקיבלו המלצה מגופים מוכרים וחינוכיים ולצידם, גם תלמידים שהוריהם הגישו ערער על המבחן עצמו. את התוצאות יהיה ניתן לקבל לאחר שבועיים עד שלושה מביצועם.

מה כולל מבחן לאיתור מחוננים?

מה כולל מבחן לאיתור מחוננים?

במסגרת מבחן לאיתור מחוננים, ייבדקו כל היכולות של הילדים החל מההיבט המילולי ועד לתחום הכמותי. כאמור, בשני התחומים תופענה שאלות גם רגילות עם נימוק ובו זמנית, גם שאלות פתוחות – כאמור, הסגנון האמריקאי. המבחן הראשוני, זה הנחשב שלב א' ייערך כשעה לכל היותר והוא יכלול בתוכו גם מונחים של הבנת נקרא אבל גם שאלות ובעיות בחשבון. כחלק בלתי נפרד מהמבחנים הללו, יהיה ניתן לפגוש גם קטעי קריאה שיהיו מנוקדים ולאחריהם, עיסוק שלם בטקסט עצמו. כאמור, גם כאן תופענה שאלות פתוחות אבל גם שאלות סגורות בהן יידרש לענות על פי נימוקים כאלה ואחרים.

בסיכומו של דבר ,המבחן ייעשה קצת לאחר תקופת החגים או יותר נכון אמצע ספטמבר לכיוון נובמבר, המבחן ייעשה בבית הספר, אלא אם תפנו לסגל ההנהלה ותדרשו אחרת. כמו כן, אורכו של המבחן יהיה שעה והתוצאות תגענה כשבועיים עד שלושה לאחר מכן. את השלב השני והממשיך, יבצעו רק 15 אחוז מהנבחנים- כאמור, המצטיינים – אחרי הכול, הרעיון הוא להשיג את טובי התלמידים- אלו שיש בהם את הפוטנציאל הגלום. פירושי מילים, שאלות בהבנה והסקה של מצבים והכי חשוב, הבנת הקטע עצמו והמסר שהוא טומן בחובו. אלו יהיו רק חלק מהתכנים ולכן, חשוב ביותר כי ילדיכם יתכוננו למעמד בהתאם.

גלילה לראש העמוד