לוגותרפיה – להציל את עצמך מעצמך

כל אדם מחפש משמעות בחייו, למעשה, הוא מחפש למצוא את חצי הכוס המלאה ולא הריקה – בדיוק על כך מדבר ויקטור פרנקל  או יותר נכון, ד"ר פרנקל ששימש רופא יהודי בווינה ולמעשה המציא את כל נושא לוגותרפיה. אז לאחר הפסיכואנליזה של פרויד, מסתמן שזה הדבר בה' הידיעה וכך, מתוך ההתנסויות של פרנקל, נולד עניין זה – הוא שהה במחנות ההשמדה, הכיר את הקושי וממנו יצר משהו שמטרתו לסייע ללא מעט אנשים בחיים. כאמור, האמונה של פרנקל נולדה ממקום של אותה מצוקה ובעיקר הרצון לשרוד את השואה אותה חווה.  למעשה, בשלב הזה, האמין פרנקל כי מציאת המשמעות בחיים – היא זו שמניעה את הדברים. את המשמעות הזו אפשר בהחלט לאתר וזה קורה בפן המעשי, בהתנסות משמעותית או אפילו במציאת הטוב בדבר "הרע" כאמור, מציאת "יתרון בסבל עצמו".

לוגותרפיה – לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בלב

אז מה בעצם תפקידו של אותו לוגותרפיסט? כאן, הוא מגיע ויכול באמצעות לוגותרפיה מרחבית להרחיב את שדה הראייה של האדם וכך להתוות לו מחדש ערכים ומשמעויות בחיים. באמצעות שיטה זו מתאפשר למטופל או למטופלת למצוא דרך אחרת בכדי להציל את עצמו לא פעם מעצמו ומההסתכלות "הצרה" שנוצרה עקב משבר או בעיה כזו או אחרת. שלא כמו השיטות האחרות, פרנקל טען כי השיטה התקינה והטובה ביותר די קשורה בקונפליקט עצמו. למעשה, כאשר מתקיים קונפליקט, זה הופך את הכול למשהו שאפשר בהחלט לצמוח ממנו. אם כן, לוגותרפיה היא בהחלט תפיסת עולם רוחנית והיא שונה ביחס שלה מהתאוריה הפסיכולוגית הרגילה. פרנקל – הממציא הדגול של השיטה טען כי באמצעות הליכים והבנה זו, ניתן בהחלט לפתור לא מעט בעיות שאיתם מתמודדים ומתקשים להרפות.

לוגותרפיה – להגדיר את משמעות החיים מחדש

אין ספק – מהקושי אפשר בהחלט להגיע רחוק, כמו בכל העצמה, מהמקום הנמוך ביותר אפשר בהחלט לטפס לגבהים. באמצעות הגישה הזו, אפשר לטפל לא רק בהעצמה אלא גם לשפר את ההערכה העצמית ובכללי את התחושה של החיים. לצד כל מה שנכתב כאן, המחקרים מעידים על קשר ישיר בין גורמים אלו לבין תחושת המשמעות – זו שהחיים יכולים לקבל נוכח ההבנה של לוגותרפיה. לצורך ההמחשה, הנה דוגמא למחקר אחד שנערך ואף הוכיח – אין ספק כי לוגותרפיה נתנה מענה לאנשים שסבלו מחוסר משמעות בחייהם, באמצעות השימוש והאמונה בשיטה זו, הם זכו לחוסן נפשי, כך גם להערכה עצמית ובעיקר, להשגת משמעות מהותית בחיים.

לוגותרפיה – להגדיר את משמעות החיים מחדש

הטיפול הלוגותרפיה – יתרונות של טיפול

העקרון המרכזי של הטיפולים הללו מבוסס למעשה על הממד האנושי לצד הממד הרוחני- כאן, המטפל יסייע למטופל למצוא את המשמעות שכל כך חיפש בחייו ולא מצא. בסיכום דבר, באמצעות שיטה זו לא רק שאפשר לממש כוחות שאבדו, אלא גם להשיב או לייצר חוסן נפשי אל מול כל הקשיים והמצוקות הקיימות.

השארת תגובה