מחליפים מטבח? טיפים לתכנון נכון ומושכל

תכנון מטבח

בשנים האחרונות המטבח תפס את מקומו של הסלון, משמע ממקום מוצנע המטבח הפך ללב הבית – מקום בו חברים ובני משפחה מתאספים, ועל כן אם סוף סוף התקבלה ההחלטה להחליף מטבח, רצוי לעצור, להכין כוס קפה ולעבור על כמה דגשים חשובים, כי ממש כמו מנה טעימה שמצריכה מתכון מפורט שמושתת על אינספור ניסיונות לצד יצירתיות והקפדה יתרה בכל הנוגע לכמויות, כך גם כל מה שנוגע לעיצוב המטבח מצריך תכנון מקדים, הקפדה יתרה וכמובן ללמוד מניסיונם של אחרים.

מביטים מהצד ומסיקים מסקנות

לפני שמתחילים להביט בתמונות השראה, יש להבין מה לא עובד במטבח הקיים, אלו צרכים משפחתיים השתנו בשנים האחרונות, מהו תרחיש המשתמש הנוכחי והעתידי באזור המטבח, אלו מיקומים פונקציונליים ואלו פחות, לכמה שטח אחסון זקוקים, כמה מקטעי עבודה נחוצים וכדומה. רק לאחר שהרשימה מוכנה ניתן לעבר לשלב הבא, והוא לבחון אלו כלי מטבח נחוצים וכמובן מהן המשמעויות – הן מבחינת פרקטיקה והן מבחינת עיצוב.

הפרט שמשפיע על הכלל

רבים נוטים לתכנן את חלוקת המטבח מבלי להתייחס לכלי המטבח שבהם משתמשים מדי יום, ופה כמובן מדובר בטעות בסיסית, כי כידוע יש מכשירי חשמל שקשה לאחסן ושמצד שני על השיש הם תופסים אבק, ועל כן מדובר בהזדמנות לחדש כמה כלי מטבח, ולא רק בהתאם לאיכות ולפונקציות, אלא גם בהתאם לגודל וסך החלקים. שנדגים? אם עומדים לרכוש בלנדר, לפני הקנייה מומלץ להשוות בין הבלנדרים השונים – פריט שמצד אחד משמש רבות, אך שמצד שני רבים נוטים לדחוק בסוף הארון, כך שפשוט שוכחים מקיומו.

תכנון מטבח

פחות זה יותר

חשוב מאוד להיערך כראוי לתרחיש משתמש, וכאשר מחשבים גדלים, רצוי להשאיר כמה שיותר מקום פנוי – מרחב העבודה צריך להכיל מינימום מטר. מה עושים את המטבח כבר קיים ולא ניתן לשחק יותר מדי עם הגודל? רצוי לאחד מתחמי עבודה, כלומר מוטב לארגן באותו אזור כל מה שנוגע לשטיפת כלים (מדיח, מתקן ייבוש, פח אשפה..), יש לשים לב שאזור הבישול מספיק רחב ומציע באופן מידי כל מה שעשויים להזדקק לו (ארון תבלינים, סכיני חיתוך, ארון כלים, כיריים וכדומה), יש לשים לב שפינת הקפה מאורגנת (בצמוד לארון הספלים ולקומקום) וכדומה.

קצת שיעורי בית

טרם ניגשים לתכנן עם בעל מקצוע, יש להבין מה רוצים, כי מאוד קל ללכת לאיבוד ולאפשר לטון המקצועי לבלבל. אז מה עושים? רושמים רשימת כלי חשמל שימושיים, כולל גדלים מועדפים. בנוסף, תמדדו את הגובה האידאלי מבחינת השיש, תשקלו להחליף רק את החזיתות, תחליטו היכן ימוקם שולחן האוכל (ולכמה אנשים הוא מיועד), ותחליטו מה אתם לא אוהבים במטבח הקיים ולמה אתם שואפים. מה עוד? כדאי גם לבדוק את מדיניות המשלוחים באתר ממנו אתם רוכשים. גם מומלץ להחליט על תקציב התקרה ולהיצמד אליו בכול מחיר, כי מאוד קל לחרוג, ולזה לא בטוח שאתם מוכנים.

השארת תגובה