כיוונים

כיוונים

רילוקיישן לאירופה – כל מה שחשוב לדעת

אנשים לא מעטים, מבצעים כיום מעבר זמני למגורים במדינה אחרת ("רילוקיישן") באירופה, לצרכי עבודה או לימודים. למרות שלא מדובר בהגירה קבועה, זה הוא עדיין צעד מורכב למדי, בעל משמעויות רחבות. מה חשוב לדעת על כך?

להשתלב באיחוד האירופי

ראשית, נזכיר אפשרות מעניינת אשר פתוחה כיום בפני רבים: קבלת אזרחות במדינה אירופית, שמובילה לאזרחות של האיחוד האירופי. זו יכולה להיות למשל אזרחות פורטוגלית, במידה ואתם מצאצאי משפחות יהודיות שעזבו את פורטוגל או גורשו ממנה (מהמאה ה-15 ואילך). תוכלו לעבור על רשימה עם שמות משפחה שזכאים לדרכון פורטוגלי, בכדי לבדוק זכאות לכך באופן ראשוני. יש הטבות למחזיקי דרכון פורטוגלי, ולכן כדאי לבצע בדיקת זכאות. אזרחות כזו, תאפשר לכם לעבוד, לגור ולנסוע, בכל מדינה שחברה באיחוד האירופי.

דרך מקום העבודה

הבירוקרטיה שכרוכה במעבר מסוג זה, איננה פשוטה. מעבר לה, יש פרטים רבים לברר ומנהלות רבות לטפל בהן. אם אתם עוברים במסגרת מקום העבודה, התהליך עשוי להיות קל יותר. זאת, מאחר שסביר שיש שם כבר ניסיון בכל הנוגע לאשרות כניסה, דיור ועוד. כמובן, במקרה כזה מדובר על ויזת עבודה מסוג מסוים, אם כי הרשאה לעבוד עשויה להיות כלולה גם בויזות אחרות, כמו ויזת סטודנט.

רילוקיישן לאירופה כל מה שחשוב לדעת

מנהלות גדולות

מעבר לנושא אשרות הכניסה, יש עוד לא מעט מנהלות לעשות בגדול במסגרת רילוקיישן. יש לחשוב, מה עושים לגבי הרכוש שמשאירים מאחור בארץ, החל מרכוש יקר כמו רכב ואולי גם דירה ועד לרוב תכולת הדירה, שאולי לא תרצו להיסחב איתו לחו"ל ובצדק. האם למכור? לאחסן (והיכן)? במידה ולא זה ולא זה, מי יטפל ברכוש וישגיח עליו? ישנם גם היבטי מיסוי (היבטי כפל מס למשל), בנקאות, ביטוח, דיור (נושא רחב בפני עצמו) ובריאות. עוד היבט חשוב מאוד, הוא השפעת המעבר על המשפחה, בין אם המשפחה נשארת מאחור או מגיעה איתנו (גנים ובתי ספר כנושא בולט).

היכרות עם המקום

כל מקום אליו תגיעו, הוא עולם רחב בפני עצמו מבחינה תרבותית. וודאי באירופה. כדאי ולעתים חשוב מאוד, להכיר את המוסכמות החברתיות שם, החוקים המיוחדים, הנורמות העסקיות אם מדובר ברילוקיישן עסקי, המנטאליות של המקומיים, החגים ובכלל את התרבות המקומית. ייתכן שיהיה חשוב לכם ליצור קשר עם הקהילה המקומית היהודית, במיוחד אם אתם דתיים. ישנם גם היבטים חשובים של קניות ויוקר המחייה, היכרות עם הישוב הספציפי וסביבתו, שפה, מזג האוויר וכמובן האוכל.

ועוד

רשימת הנקודות הנוספות לטיפול סביב רילוקיישן, היא למעשה ארוכה למדי. לשם ההמחשה, נזכיר על קצה המזלג גם את היבטי התחבורה והנהיגה ואת נושא התקשורת (מקומית ומול הארץ).

לסיכום

אין ספק, כי יש נקודות רבות לקחת בחשבון במעבר מסוג זה. טיפול שיטתי בכך, יבטיח מעבר חלק ככל הניתן.

גלילה לראש העמוד