כיוונים

כיוונים

בחירת שרת אינטרנט: המדריך המלא

שרתי אינטרנט מהווים את הבסיס להצגת אתרים בפני גולשים. בתחום זה, ישנן אפשרויות רבות, הן בחומרה והן בתוכנה ואפילו במונחים המקובלים. לכן, לפני שבוחרים בפתרונות כאלה, חשוב קודם כל "לעשות סדר" בנושא:

התמונה הגדולה

למה מתכוונים, כשאומרים "שרת אינטרנט"? המונחים "שרת ווב", "שרת HTTP" ו"שרת דפי אינטרנט" מתייחסים כולם אליו. עם זאת, ההבחנה המשמעותית יותר, היא בין התוכנה לבין השרת שעליו היא פועלת – כל אחד משניהם עשוי להיות מכונה שרת אינטרנט. השרת עצמו, עשוי להיות פיזי או וירטואלי. אם מדובר בשרת וירטואלי, הוא עשוי להיות מסוג VPS (Virtual Private Server) –  שרת וירטואלי, שכמה מסוגו יכולים לפעול במקביל על אותו שרת פיזי. אפשרות נוספת היא VDS (Virtual Dedicated Server) – כנ"ל, אך בתוספת הבטחת משאבים מוגדרים לכל שרת וירטואלי.

מטרות

כמובן, יש להתחיל מהגדרת הדרישות מהשרת. אלה נגזרות ממטרות השימוש בו (למשל עבור אתר או עבור דואר אלקטרוני). בין השאר, חשוב לקחת בחשבון את הדרישות המרביות שיידרשו בזמני עומס מיוחדים ולהבטיח שהשרת יוכל לעמוד בהן.

בתוכנה

בתחום תוכנות השרתים יש מבחר מוצרים בולטים וותיקים, דוגמת IIS של מיקרוסופט. קוד פתוח הוא עוד אפשרות חשובה, מהיותו מוזיל עלויות ומסייע לפיתוח עצמי. דוגמא בולטת, הוא Apache HTTP Server של Apache Software Foundation.

בחומרה

בתחום החומרה, ניתן לרכוש או לשכור שרת ייעודי שישמש כשרת אינטרנט. אפשרות נוספת, היא שכירת שרת וירטואלי, על גבי שרת פיזי מרוחק של ספק שירות בתחום זה. יש כיום בארץ מבחר של "חוות שרתים" המציעות שירותים אלה, כאשר התחרות ביניהן מקדמת מחירים נמוכים ושירות טוב.

שרת אינטרנט

ספק השירות

כיום, נפוץ יותר ויותר השימוש בשרתים חיצוניים, אצל ספק שירות אליו מתקשרים באמצעות האינטרנט. "שירותי ענן" אלה, גם בתחום השרתים, מספקים גמישות ונוחות רבה לעסקים. בעיקר, הם חוסכים את הטרחה והעלויות, של טיפול עצמי בשרתים.

זהות הספק משמעותית מאוד, בין אם זה ספק חומרת שרת, תוכנת שרת או שירות שרתי אינטרנט. זאת, מהיבטים כאמינות, איכות השירות והתמיכה, עתיד המוצר / השירות והיקף המשתמשים (שמשליך על היקף המידע שזמין לגבי תקלות אופייניות, טיפים לשימוש וכדומה).

אבטחה

אבטחה היא בין נושאי המשנה שחשוב מאוד לקחת בחשבון בהקשר זה. זאת, מאחר שפעילות עסקים באינטרנט מהווה מטרה פופולארית לפושעי מחשוב. אלה נעים בין חובבנים שמשתמשים בטריקים פשוטים לבלימה, דרך תוכנות אוטומטיות שסורקות את האינטרנט לזיהוי פרצות ועד האקרים מתוחכמים ש"מסמנים מטרות" עסקיות ספציפיות ומשקיעים בפריצות כאלה שיטתית ולאורך זמן. כיום, עסקים לא יכולים להרשות לעצמם להתעלם מהיבט זה. בחירת השרת משליכה על היבטי אבטחה אלה באופנים שונים, שמומחי אבטחה יוכלו לפרט וכמובן, לייעץ ספציפית לגבי חברתכם.

לסיכום

אם משתמשים בשרתי אינטרנט, כדאי לקחת בחשבון שהם יהוו רכיב תשתית חשוב לפעילות עסקית, שכיום מתרחשת יותר ויותר באינטרנט. לכן, כדאי ומשתלם לבחור שרתים כאלה בתשומת לב רבה.

היכנסו לקרוא: טיפים טכנולוגים שאתם חייבים להכיר!

גלילה לראש העמוד