כיוונים

כיוונים

מהי תזונה טבעונית?

אם פעם טבעונות הייתה מילת גנאי, הרי שכיום מורגשת אהדה רבה כלפי טבעונות ואף בשלל מסעדות מחכות מנות שהן 100% טבעוניות, פשוט כי יותר ויותר אנשים מתחברים לתפישה, כאשר יש מי שממניעים מוסריים, יש מי שממניעים אקולוגיים ויש מי שממניעים בריאותיים, אך באופן כללי מוטב להכיר בזרם הטבעונות, להבין אותו ואף לשקול האם הוא מתאים ללוות גם אותכם. אז על מה כל המהומה? ובכן תזונה טבעונית אינה מכילה שום דבר שמגיע מהחי, לא בשר ולא תוצרים שהחיות מייצרות.

חיות אינן מכונת ייצור

יש שמגדירים תזונה טבעונית כזו שנטולה כל מוטיב שלקוח מעולם החי, אך יש מי שמגדיר צמחונות ברמה יותר בסיסית, כחרם של צרכנים על כל מוצר שאינו מכבד את החי. הטבעונים באים לומר שהחיות אינן מכונות ייצור שנועדו לשרת אותנו בני האדם. הטבעונים באים לומר שהחלב מיועד לעגלים, שהתרנגולת אינה אמורה להיות כלואה בתת תנאים על מנת לספק לנו ביצים לחביתה ובעלי החיות אינם אמורים להישחט כדי שנוכל להזמין חברים למנגל בגינה. אז מה כן אוכלים? ובכן מי שרק ייתן לטבעונות הזדמנות אמתית, יגלה אינספור מתכונים טבעונים בריאים, מגוונים וחשוב לא פחות מאוד טעימים.

שיהיה לבריאות

אינספור מחקרים טוענים שאנשים שניזונים מארוחות טבעוניות הם אנשים הרבה יותר בריאים, אנשים שפחות סובלים ממחלות לב, פחות לוקים בסוגי סרטן, פחות לוקים בסוכרת, פחות נוטים להשמנה וכדומה, וזאת כיוון שמנות מן החי עשירות בכולסטרול רע ובמגוון שרידים של חומרים כימיקלים ואנטיביוטיים, מהסוג שמשמש משקים שמיועדים לתעשיית המזון. אבל מה עם איזון? ובכן הגיע הזמן להסיר דאגה – כל עוד אוכלים מזון טבעוני באופן מאוזן, הרי שאין בעיה. תזונה טבעונית מספקת כל מה שצריך: חלבון, סידן, ברזל ואף ויטמינים, כאשר הדבר היחיד שלרוב נדרש להשלים הנו ויטמין B12.

אוכל טבעוני

מאיפה מתחילים?

רבים מתחברים לגישה אך מצד שני אינם מבינים מהיכן להתחיל, ועל כן ראשית טוב לדעת שאם רק בודקים, מגלים שבכל רשת מזון רגילה מחכים אינספור מוצרים מוכנים שהם 100 טבעוניים, ואם מבקשים רעיונות למתכונים, או הנחיה עבור בניית תפריט שבועי, מהר מאוד מוצאים ברשת האינטרנטית שלל מתכונים שווים ופשוטים לביצוע. מכאן שאם רק תבדקו, תמצאו מתכונים נהדרים לתחליף ביצה, לקציצות ירקות, להמבורגר טבעוני ועוד.

הצצה לתפריט טבעוני

מבקשים טעימה? טבעוני יכול להתחיל את הבוקר עם מקושקשת טופו (או לחלופין עם פנקייק), בין לבין הוא יכול ליהנות מכריך אבוקדו (או לחלופין מגרנולה עם מיץ תפוזים), בצהריים ניתן לאכול מאפה ירקות ובערב תבשיל חצילים בליווי אורז לבן. נשמע בריא? נשמע בעיקר טעים ולא מסובך להכנה, כך שאם הכיוון מעניין אותכם, שווה לתת לו הזדמנות אמתית. קחו שבועיים ותקבלו החלטה.

שווה לקרוא: נשנושים בריאים לתקופת הלימודים

גלילה לראש העמוד