כיוונים

כיוונים

לימודים בחו"ל: המדריך המלא

עבור מי שחושב ללמוד בחו"ל, טוב לדעת שהוא מחזיק בכיוון בעל לא מעט יתרונות – יתרונות בעלי מאפיינים כלכליים והישגיים כאחד, וזאת כי בחו"ל יש הרבה יותר מבחר, מוסדות מאוד נחשבים, תנאי קבלה יחסית קלים ואף עלויות לימוד שעשויות להתגלות כהרבה יותר זולות, מאלו שיש לשלם בארץ. אם כן מה יש לדעת ולברר אם מבקשים להגדיל את הסיכויים? עברו על הדגשים הבאים:

בדיקה מקדימה

לצד בחינה של יכולות השפה בה הלימודים מועברים ובחינת היכולת הנפשית ללמוד במשך שנים הרחק מהמשפחה, גם יש לבחון האם יש לכם אזרחות זרה, וזאת כי היא ללא ספק יכולה לעזור לחלום להתגשם. אי לכך, לבעלי אזרחות פורטוגלית מוטב לשקול לממש את הזכאות טרם תחילת הלימודים, כך שחופש הבחירה יהיה הרבה יותר גדול, וזאת כי בין היתר מי שמחזיק באזרחות זרה ובוחר לגור במדינה ששייכת לאיחוד האירופאי במשך 3 שנים, יכול ללמוד בכל אחת מהמדינות (ששייכות לאיחוד) ואף לשלם מחירי לימוד מוזלים. בנוסף, דרכון אירופאי גם עשוי לאפשר לעבוד באותה מדינה, כך שניתן יהיה ללמוד ובו זמנית להשתכר.

כישורי שפה

רבים מהאנשים שמכוונים ללמוד בחו"ל אינם מחזיקים באנגלית ברמת שפת אם, ועל כן קיים מבחן BT – TOEFL אשר מסייע למוסדות הלימוד להכריע לגבי היתכנות הלמידה של הסטודנטים הזרים. מבחן זה בודק את כישורי הקריאה, השמיעה, הדיבור והכתיבה בשפה האנגלית. כיום המבחן נחשב מעט יותר קשה, ואף כולל כישורי ניהול שיחה. על מנת לעבור אותו, רבים נעזרים בקורסים מקדימים.

מבחני קבלה

לצד מבחן BT – TOEFL, גם יש מבחנים נוספים. להלן כמה ראשיים: מבחן SAT מיועד להעריך מהם כישורי המועמדים מבחינת יכולת כמותית, מילולית וכתיבה אנליטית, מבחני IELTS נועד לבחון כישורי שפה, מבחן GMAT בוחן יכולות כמותיות ומילוליות, מבחן  GREמהווה מבחן פסיכוטכני אשר נדרש בלא מעט מוסדות להשכלה גבוהה (בקנדה, ארה"ב ואף בארץ) ומבחן MCAT מתמקד במועמדים שמבקשים ללמוד רפואה בארה"ב, והוא מעריך חשיבה אנליטית ופתירת בעיות.

יתרונות לבעלי אזרחות אירופאית

לצד מבחני קבלה שונים שדורשים היערכות, גם יש נתונים נוספים אשר מפלים אזרחים ללא דרכון אירופאי, ופה מדובר בתנאי קבלה. כך למשל בעוד שסטודנט אירופאי יידרש להציג 75 בממוצע הבגרות עבור לימודי רפואה בגרמניה, הרי שעבור קבלה לאותו מוסד, אזרח ישראלי יתבקש לעמוד ברף יותר גבוה, להציג 90 בממוצע הבגרות.

מלגות

טוב לדעת שגם עבור לימודים בחו"ל ניתן ליהנות ממלגות, כאשר היתרון הוא שהרוב המכריע מענק מבלי שתבקשו, אלא המלגות מסתמכות על רף הציונים ואף נבחנות ישירות מול המוסד הלימודים. עם זאת, יש להיות מוכנים שהתחרות על כל מלגה מאוד גבוהה.

עובדים ותוך כדי לומדים

כל עוד יש לכם אשרת עבודה בארץ היעד, הרי שטוב להכיר שיש מגוון תכניות תומכות עבודה במהלך הלימודים, מתוך מטרה לאפשר לסטודנטים להתקיים. כך למשל ישנה תוכנית CPT שמיועדת עבור סטודנטים זרים לתואר שני. התוכנית מאפשרת לעבוד בארה"ב במהלך הלימודים ואף באופן מלא, כאשר בין היתר התוכנית כוללת סיוע במתן אישורים מיוחדים ובניית תכניות ללימודי ערב – עובדה שמאפשרת לקשור בין עבודה ללימודים גבוהים.

סיוע

בין אם הלימודים בחו"ל יותר נחשבים, יותר זולים, יותר מבטיחים ואף יותר יוקרתיים, עדיין יש לקחת בחשבון שהם עשויים להערים קשיים ודורשים לא מעט היערכות מקדימה, ועל כן רצוי לשקול להסתייע בגופים שמקלים את סך הבירורים וההשוואה, ולו על מנת להרוויח את המרב. בהצלחה!

קראו גם: לימודים אחרי צבא: המגמות לשנת 2019

גלילה לראש העמוד