כיוונים

כיוונים

אבנר הייזלר: מה חשוב לדעת על פנסיה תקציבית? 

כיום רבים יוצאים נגד אותה פנסיה תקציבית שהובילה לא מעט פנסיונרים להרוויח סכומי עתק. עם זאת, מהי המשמעות עבורכם, האם מדובר באופציה אידאלית או בכלל באופציה רלוונטית? ובכן הייזלר בעל עבר עשיר כרואה חשבון ובעל ראייה עסקית חדה ניגש לעשות סדר – להסביר פעם אחת ולתמיד במה דברים אמורים.

שני סוגי פנסיה

לצד פנסיה תקציבית ישנה פנסיה צוברת. שני סוגים של פנסיה שמכילים הבדלים משמעותיים, ופה ניגש להסביר. ובכן בעוד שבפנסיה תקציבית ההפרשות מגיעות רק מצדו של המעסיק (לרוב ללא כל השתתפות מצדו של העובד), הרי שבפנסיה צוברת ההפרשות לרוב מגיעות משני הכיוונים.

מהפך בתחום

מדובר בשיטה שהייתה מאוד מקובלת בקרב עובדי המדינה. עם זאת בשנת 2001 חל מהפך. יותר לא התאפשר להמשיך ליהנות מפנסיה תקציבית ואילו העובדים שהיו במסלול זה נדרשו להשתתף בהפרשת הפנסיה. בנקודה זו אם נקפוץ לאותה כתבה שהופיעה על אבנר הייזלר בדה מרקר, נמצא שתמיד חשוב לדעת כיצד לממש את הכסף שמגיע כחוק, ועל כן הייזלר מחדד שפנסיה תקציבית אינה מסייעת לצבור זכויות, משמע הכספים שמיועדים לטובת פרישה, נכות או פטירה הם חלק אינטגראלי מתקציב בית העסק.

אבנר הייזלר מה חשוב לדעת על פנסיה תקציבית

בדיקות רלוונטיות

בסופו של יום נמצא שפנסיה מסוג זה מערימה קשיים על התקציב הממשלתי, ועל כן כיום עובדי המדינה כבר לא מוזמנים ליהנות לכך, אלא רק מפנסיה צוברת. עבור מי פנסיה זו עדיין רלוונטית? רק עבור אותם אנשים שהחלו לעבוד לפני מרץ 1999 – המועד בו נחתם ההסכם הקיבוצי שדן אודות שינוי בגישה.

טוב מול רע

מי שכיום נהנה מאותה פנסיה תקציבית צריך לדעת שני דברים: מצד אחד הוא זכה בלוטו – מדובר בפנסיה שמובילה לקצבה הרבה יותר גבוהה מכל חלופה אחרת, וגם אם העובד נדרש להשתתף בהוצאה, מדובר בחלק זניח. מצד שני, חשוב לדעת שפנסיה זו לא ניתן להוריש, כלומר לאחר פטירה הכספים יפסיקו לזרום לחשבון הבנק. האם מדובר במינוס? מאוד תלוי ומי שקרא את הראיון של אבנר באתר וואלה יודע ששם המשחק הוא זיהוי הזדמנויות וטיימינג, משמע אין טוב ללא רע – בכל רגע נתון צריך לדעת לקבל את הבחירה הטובה ביותר בהתאם לסך הנתונים שעומדים לפנינו, ופה נוסיף שמי שקרא על אבנר הייזלר ב ynet-מכיר את תפיסתו העסקית: לשלב נכונה בין קריאת נתונים מושכלת לבין יוזמה עסקית יציבה.

שנעבור למספרים?

עובד שמבוטח בפנסיה תקציבית צובר תוספת של 2% מסך התשלום, אותו תשלום שתקרתו 70% מהשכר הקובע. עוד ראוי לדעת שעובד מדינה שהיה מבוטח בפנסיה זו אך פוטר לאחר 10 שנים, עשוי להתחיל ליהנות מכניסת הפנסיה באופן מידי – בהחלט שווה בדיקה. לבסוף נציין שאם זכיתם להתחיל לקבל את הפנסיה התקציבית ומחפשים השראה להשקעה, קראו על אבנר הייזלר בראיון בדה מרקר – בהצלחה!

גלילה לראש העמוד