כיוונים

כיוונים

איך להחליט מה ללמוד?

מה ללמוד

בין אם אלה לימודים אקדמאיים או לימודי תעודה, חשוב ללמוד את התחום שבו תרצו לעסוק, ולו כדי לקבל את כל הכלים המקצועיים שיאפשרו לכם להתחיל לעסוק בתחום המבוקש. לא מעט אנשים נתקלים בדילמה כשהם נדרשים לבחור את המקצוע שבו הם רוצים לעסוק. כיצד ניתן לקבל החלטה מושכלת? הנה כמה טיפים חשובים.

מקצוע שיספק לכם הכנסה ראויה

אחד האלמנטים שחשוב לקחת בחשבון בבחירת המקצוע העתידי, נוגע להכנסה ולשכר שלכם. רבים בוחרים לפנות אל עולם ההייטק, זאת לאחר שהם נחשפים למידע בטבלאות שכר הייטק, ומבינים שמדובר בתחום מתגמל במיוחד. יחד עם זה, לא כדאי לבחור את המקצוע רק על סמך השכר, אך בהחלט חשוב לקחת זאת בחשבון, וזאת כדי שתוכלו להרוויח סכום מכובד שיאפשר לכם לנהל את חייכם באופן המיטבי.

תחומי עניין

אלמנט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא תחומי העניין שלכם. אם לעסוק בעולם הכלכלה למשל, אינו מרגש או מאתגר אתכם – אל תעשו זאת. אבל אם עולם האופנה הוא זה שמעניין אתכם, וודאי תוכלו למצוא את הדרך להשתלב בתעשייה. הנקודה היא שחשוב להתחבר לתחום שמבקשים ללמוד, משום שהיעדר חיבור יוביל לתסכול בעבודה ומשם הדרך להסבת מקצוע או לפרישה מהתחום קרובה מתמיד.

מה ללמוד

להפוך תחביב למקצוע

לא מעט אנשים החליטו לקחת תחביב אהוב ולהפוך אותו למקצוע לחיים. אם זה באמצעות הקמת עסק ואם בחיפוש אחר המשרה האידיאלית ביותר. למעשה, עם מעט אמונה בעשייה שלכם ותכנון עסקי נכון ומדויק – תוכלו להפוך כל תחביב לעסק שמניב רווחים. במקרה כזה, מוטב להירשם ללימודי ניהול עסקים או לחלופין לחפש תואר או לימודי תעודה שעשויים לסייע לכם באופן ניכר.

למשל, מי שאוהב לעצב, לתכנן אירועים ולחשוב על אלמנטים יצירתיים במיוחד, יוכל ללמוד הפקת אירועים, מה שניתן ללמוד הן כתואר ראשון (לימודי "תרבות יצירה והפקה" במכללת ספיר) והן כתעודה.

תעודה או תואר?

תואר ראשון הוא בהחלט מאוד חשוב, אבל הוא לא הדבר החשוב ביותר. מה שכן, מוטב לבחור במקצוע שמעניין ומרתק אתכם, גם אם התחום נלמד רק במסגרת לימודי תעודה. לרוב, לימודי תעודה אינם מצריכים תנאי קבלה נוקשים, ומאפשרים קבלה מהירה וידידותית.

החלטתם להירשם לתואר ראשון? התהליך לא כל כך מורכב כפי שנדמה לכם, משום שכעת יש לברר את תנאי הקבלה, ולחפש מוסדות אקדמאיים בהם ניתן ללמוד את המקצוע המבוקש. ייתכן ותידרשו לעבור מכינה, בחינה פסיכומטרית או מבחנים פנימיים – אך קחו בחשבון שמדובר בהליכים שגרתיים, ולו כי מדובר בתואר אקדמאי.

כדאי לקרוא: 10 טיפים לסטודנטים מתחילים.

 

לסיכום, זה לא פשוט לבחור את המקצוע ילווה אתכם למשך רוב חייכם, אך יחד עם זאת חשוב לזכור שעולם התעסוקה הוא דינאמי, וכיום ניתן לעבור בין תפקידים שונים באותו התחום, ועל כן יש לבחור בתחום שמעניין, מרגש ומאתגר אתכם – כך תוכלו להוביל את עצמכם להצלחה.

גלילה לראש העמוד